Čtvrtek, 12 září, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeDomovCeny nájmů rostou, nepronajímáte pod cenou?

Ceny nájmů rostou, nepronajímáte pod cenou?

Vyšší úroky hypotečních úvěrů a rostoucí náklady služeb, materiálů či energií mají společně s vyšší poptávkou po nájemním bydlení za následek zdražování nájemného. K tomu došlo nejprve v Praze a v Brně, nyní však vysoké nájmy hlásí i další města, například Zlín či Pardubice. Očekává se, že k podobnému scénáři dojde i v ostatních městech, úměrně s poptávkou. Jak zjistit, zda nepronajímáte pod cenou? A není náhodou na čase zdražit?

Největšího zdražení se dočkaly byty zejména o dispozicích 2+kk nebo 2+1, po kterých je tradičně největší poptávka. V prvním čtvrtletí bylo průměrné nájemné pražského bytu 2+kk 15500 Kč, což je o 1500 Kč více než loni touto dobou. Zdražení se ale dotýká i bytů ostatních dispozic, meziročně vzrostly nájmy i u bytů 3+kk, a to až o 3600 Kč.

Na vině ovšem není jen nastalá geopolitická situace a příliv ukrajinských uprchlíků do České republiky, jak mnozí předpokládají. Svůj podíl má na celé situaci i rostoucí inflace, vyšší úrokové sazby, kupní cena nemovitostí a dále i to, že se majitelé bytů snaží vrátit zisky alespoň na tu úroveň, na jakou byli zvyklí před pandemií koronaviru.

Rostoucí nájemné ovšem nikoho nebrzdí a na vybrané byty nyní čekají klidně i desítky zájemců, kteří si jednoduše nemohou dovolit vzít hypotéku. Pro majitele nemovitostí je to dobrá zpráva. Někteří však tento trend ignorují a mnohdy pronajímají pod cenou. Množí se ale také scénáře, kdy nájemné zbytečně přestřelí a o to déle pak shání nájemníka.

„Problém vězí v tom, že pronajímatelé často stanovují výši nájemného podle špatných ukazatelů. Neřídí se podle situace na trhu, ale podle vlastních nákladů. To má za následek, že stanoví výši nájemného naprosto nereálně a zbytečně čekají dlouhé týdny či měsíce na to, až se nemovitost obsadí. Daleko častěji se také stává, že mají pronajímatelé byt obsazený a nechtějí nájemníkům nájemné zvednout, a to i přesto, že se jim pronájem začíná prodražovat,“ vysvětluje David Novotný z realitní společnosti Bohemian Estates.

Stanovit výši nájemného svépomocí je nejvhodnější tzv. srovnávací metodou. Jednoduše porovnáte, za kolik se pronajaly podobné byty ve stejné lokalitě za poslední měsíce. Jedná se ovšem o poměrně mravenčí práci, kdy je třeba sledovat situaci na trhu s nájemními byty.

Čím dál více lidí tak začíná využívat služeb realitních společností, které si starost o pronájem vezmou na svá bedra. Ty mají přístup do vlastních databází a cenových map a dovedou určit nejpřesnější odhad. Realitním společnostem za správu sice platíte provizi, i tak ale většinou dosáhnete stejných nebo vyšších zisků. „Profesionálně spravované nemovitosti k pronájmu jsou z dlouhodobého hlediska více obsazované a když dojde k výpadku, nový nájemník je nalezen v řádech dnů, maximálně týdnů. Tato služba si tak v drtivém procentu případů na sebe sama vydělá a vlastník nemovitosti nepocítí žádný diskomfort,“ uzavírá David Novotný za Bohemian Estates.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články