Pátek, 26 dubna, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomePro kutilyOkrasná zahrada nevzniká náhodnými výsadbami

Okrasná zahrada nevzniká náhodnými výsadbami

Navštívit zahradní centrum a vybrat si, co nás zrovna upoutá, nebývá nejlepším řešením. Chce to plán alespoň v základních bodech.

Sezení ve stínu stromu v zahradě
Přirozený stín stromů můžeme využít k umístění druhého sezení na zahradě.
Krásná zahrada, ve které věci dávají smysl, nevzniká náhodnými výsadbami, naopak bychom měli vědět, kde a proč vysazujeme to či ono. Dopředu si promyslíme, co od výsadeb očekáváme.

Na začátku plánování ani nevadí, že neznáme názvy rostlin. Zkusíme zatím pracovat s „anonymní“ zelenou hmotou, která ale má svoji šířku i výšku a za kterou budeme až později doplňovat konkrétní druhy. Přemýšlíme, kde chceme mít stín, kde je dobré zachovat výhled, ve kterých místech potřebujeme izolovat od okolí či ve kterém koutě si rádi posedíme. Toto vše napoví, kde a co bychom mohli sázet.

Zajímavá je i hra s barvou květin. Zatímco většina dává přednost pestrému mixu barev, romanticky a uklidňujícím způsobem působí výsadby s květy sladěnými v odstínech růžové, modré, fialové a bílé. Naopak přehršť energie dodá výsadba zkombinovaná z červených, oranžových a žlutých květů.

Okrasná zahrada
Máme v zahradě dostatek prostoru? Nebojme se velkých stromů. A jsou-li za hranicí pozemku, nezakrývejme je vysokým plotem, ale pracujme s nimi v návrhu. Foto: Atelier Flera
Výsadby jen po obvodu?
Nejjednodušší plán zahrady představují obvodové výsadby, kdy vytvoříme jakýsi pás ze zeleně v několika výškových úrovních a centrální trávník. Zajistíme si tak soukromí a izolujeme se od okolí. Trávník lze využít pro sport, hry dětí, v létě na opalování.

O něco náročnější je s výsadbami vejít i do prostoru. Nejednou přitom pomůže umístit na zahradě různé prvky, jako jezírko, bazén, zahradní domek či užitkové záhony. Nezapomínejme, že řešení má mít vždy svoji vnitřní logiku a smysl.

Dobrý tip na výsadbu záhonů
Výsledkem výsadby v keřových, květinových či smíšených záhonech má být zapojen porost, který nedá šanci plevelu. A navíc je i sečení kolem kompaktní skupiny pohodlnější než výsadba po kusech přímo do trávníku, tomu se s výjimkou stromů raději vyhněme.

Druhová pestrost, když zároveň chceme, aby pořád něco kvetlo, ale neznamená, že každý kus má být jiný. Netvoříme přece botanickou zahradu. Naopak zvolíme několik nosných druhů, které se budou opakovat a zároveň, jde-li o trvalky, je sázíme ve skupinkách například po tři až pět kusů. Pouze výraznějším a větším rostlinám to může svědčit v záhonu po jednom kuse.

Okrasná zahrada s květinami a trávníkem

Netkaná textilie, štěrk a kůra
Netkaná textilie se před lety začala používat při výsadbě jako pomůcka proti zaplevelení. Léta praxe však ukázala, že dobře funguje jen na začátku, později plevel i tak roste, a to buď odspodu, nebo shora z navátých semen. Navíc se ukázalo, že půda pod textilií dobře neprospívá. Netkané textilii se proto pod výsadbami raději vyhneme.

Vhodným mulčem je kůra, kterou ze začátku musíme doplňovat. Časem mají její úkol přebrat půdopokryvné rostliny. Co se týče štěrku, je dnes poměrně nadužíván a je škoda jím mulčovat běžné výsadby. Plevel přes něj přerůstá a velmi problematicky se z něj likviduje. Navíc se časem promíchá s půdou, která se tím vlastně znehodnocuje. Výjimku představují speciální trvalkové záhony s konkrétně danými druhy zakládané zahradními architekty jako extenzivní.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články