Čtvrtek, 25 dubna, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeZahradaVoní jako vanilka, ohromuje květinami. Nakonec vás tento keř překvapí i tvarem

Voní jako vanilka, ohromuje květinami. Nakonec vás tento keř překvapí i tvarem

Nejen pronikavě provoní po vanilce, ještě má i nádherná třpytivá bílá soukvětí s nádechem růžové, která se ukazují od července do září. Zbarvení i termín jsou mírně variabilní podle kultivarů. Opadavý mrazuvzdorný jochovec olšolistý se ptá zejména jako lem terasy či verandy, pozor však na případnou kontraproduktivní kombinaci jeho aroma s jinými podobně průbojnými rostlinnými uchazeči.

Na kombinace pozor i při použití ve vícedruhových zelených stěnách či neformálních živých plotech. Nároky na podmínky k němu pasují jalovce a rododendrony. Okrasný hustě rostoucí kompaktní vzpřímený keř jochovec olšolistý (Clethra alnifolia) přidává maximálně 30 centimetrů za rok, což je věru spíše pomalejší tempo. Nejprve se táhne striktně vzhůru, později nabývá oválnější až zaoblenou formu. Bez krocení má v dospělosti až do tří metrů při šířce kolem dvou, většinou je to však přece jen o něco méně. Potřebuje svůj prostor, dá se však hamovat odstraněním starých výhonů po zimě (kvétají jen nové), ba snese i květináčovou formu pěstování. Tehdy je však třeba jej před chladem ochránit prostřednictvím zaizolování květináče.

Pozor na mělký kořenový systém

Jochovec olšolistý preferuje vlhčí výživnou dobře propustnou a mírně kyselou půdu o pH 4,5 – 7. Hodnota lze upravit vhodným hnojením. Vyhovuje mu polostín, ale dokáže plnohodnotně kvést i ve stínu. Zároveň snese i slunné stanoviště s úměrně vlhčím podložím. Celkově nesnáší sucho a ocení zálivku bez výkyvů, osvědčenou pomůckou pro regulaci může být mulč. Mladší keře vydrží i občasné přemokření. Opatřením proti dlouhodobému podmáčení je drenážní vrstva z kamenné drtě nebo hrubšího písku. Při obohacování substrátu zapracováním rohovinové moučky vždy na začátku vegetačního období dejte pozor na háklivý mělký kořenový systém.

Trochu jako budleje, trochu jako hortenzie

Přibližně 15 centimetrů dlouhé sladce vonící soukvětí jochovce olšolistého jsou uspořádány do vertikálních třásní a představují obrovské lákadlo pro včely i motýly. Vzhledem trochu evokují buddleji, mírně zoubkované oválné lesklé asi 10centimetrové listy se zřetelně viditelnými žilkami zase připomínají hortenzi. Svěží tmavší zelená olistění se na podzim mění na atraktivní zlatohnědou. Tmavě hnědé tobolky přetrvávají hluboko do zimy a slouží jako doplňková potrava pro ptactvo. Vizuálně přitažlivá v tomto období je i načervenalá kůra, přičemž její plošky vykukují zpod průběžně se odlupujících kávovohnědých až šedozelených.

Ještě máte měsíc času

Jochovec olšolistý se přirozeně vyskytuje zejména na atlantickém pobřeží Severní Ameriky od kanadského Nového Skotska až po jihovýchodní Texas, a to v lužních lesích, borinách a mokřinách. Z toho vyplývá jeho možné uplatnění iu zahradních jezírek a rybníčků. Předpěstovaný pod pás ho dostanete přibližně za deset eur. Optimální doba pro výsadbu je od listopadu do dubna. Samozřejmě, ne do zamrzlé země.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články