Čtvrtek, 12 září, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeZahradaJak se správně postarat o orchidej, aby co nejdéle kvetla

Jak se správně postarat o orchidej, aby co nejdéle kvetla

Rodina orchidejí je jednou z druhově nejbohatších čeledí rostlin na světě. Oblíbené jsou především jako pokojové rostliny. Víte však, jak o ně správně pečovat?

V 19. a 20. století byla orchidej považována za luxusní rostlinu, proto ji bylo možné spatřit jen v bohatých domácnostech. Na začátku 21. století se však tento status změnil jejím masovým pěstováním v Tchaj-wanu a Nizozemsku. Dnes je najdete téměř v každé slovenské domácnosti. Rodina orchidejí se neustále rozvíjí.

Orchidej se také nazývá „královna květin“.

Šlechtěním vznikají rok od roku nové odrůdy, které jsou oblíbené pro svůj exotický vzhled a pestrou barevnost květin. A přestože nejsou až tak náročné na pěstování, mnozí se při péči o ně dopouštějí několika chyb. Ukážeme vám, co dělat, abyste se z jejich květin mohli těšit co nejdéle.

Pořiďte si orchideje
Předtím než vložíte orchidej do vašeho nákupního vozíku, zkontrolujte její zdravotní stav. Pokud jsou totiž kořeny bílé nebo hnědé, vysušené nebo kašovité, určitě je nekupujte!

Chcete-li zjistit, zda jsou kořeny zdravé, chytněte orchidej v blízkosti kořenů a jemně jí zatřeste. Zůstane-li rostlina ve květináku, kořeny jsou neporušené.
Zalévání orchidejí
To, co platí pro ostatní pokojové rostliny, platí také pro orchideje. Je lepší zalévat jich méně než příliš mnoho. Na zálivku je ideální použít vlažnou, měkkou dešťovou vodu. Pokud ji nemáte k dispozici, použijte odstátu z vodovodu. Také je důležité, abyste je nepřelévali, protože jim začnou hnít kořeny. Ujistěte se tedy, že po zálivce ve květináči nezůstane voda.

Pěstování orchidejí
Orchideje milují vysokou vlhkost vzduchu, proto kromě zálivky byste je měli pravidelně rosit. Důležité je vědět i to, že rosení vyžadují jen listy, ne květiny! | Zdroj: Thomas Hess
Potápění. Vyjměte orchidej z vnějšího květináče a ponořte ji asi na minutu do vlažné vody. Rostlinu nechte následně dobře okapat a teprve poté ji vložte zpět do dekorativního květináče.

Pěstování orchidejí potápění
Zdroj: Hersteller
Čištění. Listy orchidejí pravidelně čistěte vlhkým hadříkem od prachu. Dopřejete jim tak více světla.

Čištění orchidejí

Přesazování orchideje
Orchideje můžete přesazovat každé dva roky na jaře, nejlépe když rostlina nekvete. Nová nádoba by neměla být mnohem větší než ta předchozí, protože orchideje milují být v nádobě natěsno. Používejte pouze půdu určenou pro orchideje, která je podobná podmínkám jejího přirozeného výskytu. Po přesazení orchideje polijte až na pátý den a přihnojte až po 3 až 4 týdnech. A takto funguje zalévání:

Pěstování orchidejí
Z kořínků vytřepejte starý substrát a v případě potřeby odstraňte odumřelé kořeny. Přerostlé rostliny můžete rozdělit, čímž získáte více jedinců.

Pěstování orchidejí
Na dno nádoby nasypte trochu nového substrátu, vložte rostlinu a po stranách nádobu vyplňte zbylým substrátem. S nádobou můžete několikrát poklepat o stůl, aby se substrát v nádobě lépe usadil. |
Pěstování orchidejí
Prázdná místa v nádobě následně vystelte trochou substrátu. S upěchováním substrátu vám pomůže tužka. | Zdroj: Hersteller

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články