Úterý, 30 dubna, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeFiremní prezentaceObnovme si svůj dům: Program na podporu obnovy památek

Obnovme si svůj dům: Program na podporu obnovy památek

O příspěvek, který rozděluje Ministerstvo kultury SR a je určen k rekonstrukci památek na Slovensku, mohou požádat vlastníci i správci národní kulturní památky.
Památkový úřad SR eviduje přibližně 10 tisíc nemovitých a 16 tisíc movitých národních kulturních památek. Mnohé z nich dlouhá léta chátrají. Jedním z nástrojů na jejich záchranu dotační program Obnovme si svůj dům, který funguje od roku 2004. Prostřednictvím něho se podařilo do dnešního dne zachránit přibližně 5 542 památek.

Pro rok 2022 je vyčleněno z programu na rekonstrukci památek v rámci celé republiky více než 12 milionů eur. Účelem je obnova, ochrana a rozvoj kulturního dědictví v oblasti památkového fondu. Dotace se vztahuje pouze na realizaci obnovy těch objektů, které jsou zapsány jako movité nebo nemovité památky v Ústředním seznamu památkového fondu, který vede Památkový úřad SR.

Aktuálně zveřejněné výzvy se týkají podprogramů 1.1, 1.2, 1.3 a 1.4. Začátkem roku 2022 spustí resort v rámci programu OSSD ještě výzvu v podprogramu 1.5.

Kulturní památky na Slovensku trápí nezájem a peníze
Priority pro rok 2022 při obnově objektů
Mezi prioritní aktivity patří obnova krovů, střešních prvků a střech, podpora tradičních stavebních technologií a umělecko-řemeslných prací při obnově objektů.

Oprávněnými žadateli je široké spektrum subjektů od fyzických osob, právnických osob, VÚC, přes občanská sdružení, neziskové organizace a nadace až po neinvestiční fondy či registrované církve a náboženské společnosti a podobně. Žadatel musí být vlastníkem nebo správcem národní kulturní památky.

Žádost k obnově národní kulturní památky, kterou je bytový dům, může podat jen vlastník bytového domu, vlastník bytu zmocněný ostatními vlastníky bytů nebo právnická osoba podle § 6 ods. 1, § 7 ods. 1 a § 8 ods. 1 zákona Národní rady Slovenské republiky č.j. 182/1993 Sb. o vlastnictví bytů a nebytových prostor ve znění pozdějších předpisů.

Oproti roku 2021 byla podprogramu 1.4 navýšena částka vzhledem k tomu, že standardní projekt s nezaměstnanými se transformoval. Není tedy možné kombinovat dotaci na pracovníky s dotací 1.4, tak jak tomu bylo v minulosti.

Kolik lze získat
Minimální výše spolufinancování projektu, na který se dotace požaduje, je 5 % z celkového rozpočtu projektu. Maximální výše podpory je 200 tisíc eur. Dotaci lze poskytnout pouze na projekt nebo část, které se realizují v příslušném rozpočtovém roce, na který se dotace požaduje. Není možné uhradit jí závazky z předchozích rozpočtových let. Ukončení realizace musí být nejpozději do termínu uvedeného ve smlouvě o poskytnutí dotace.

Pokud žadatel pronajímá více než 20 % z plochy nebo vyčlenil 20 % z celkové doby provozu na komerční aktivity a příjem ze vstupného přesahuje celkové náklady na provoz nemovitosti, jde o státní podporu nebo minimální pomoc a ministerstvo poskytne dotaci prostřednictvím režimu státní podpory nebo režimu minimální pomoci .

Při poskytnutí dotace přes režim státní podpory je výše spolufinancování upravena ve smlouvě o poskytnutí dotace na 20 % z způsobilých nákladů. Nesmí přesáhnout strop 2 miliony eur.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články